IEVADSKRĀSLAVA SENAJOS LAIKOSGRĀFU PLĀTERU LAIKSKRĀSLAVA PĒC PLĀTERU LAIKIEM

 

Plāteru devums Krāslavai...

 

Pils komplekss

 

Katoļu baznīca

 

Bibliotēka

 

Rātsnams

 

Donata kapliča

 

Aptieka

 

Tirgus laukums

 

Slimnīca

 

ĀRSTNIECĪBAS KŪRORTS...

 

Parks

 

Garīgais seminārs

 

Skolas

 

Sinagoga

 

Vecticībnieku lūgšanu nams

 

Pareizticīgo baznīca

 

 

Plāteru laiks Krāslavā

 

 

Plāteru dzimtas koks

 

§

19. gs. 2. pusē populārs kļuva Krāslavas minerālavots, pie kura aptuveni 1870. gadā tika uzcelta vannu iestāde un mītnes atbraucējiem. Ārstniecības kūrortu ierīko grāfs Jevģenijs Plāters. Dziedināties ārstniecības kūrortā  ieradās slimnieki ne tikai no tuvākās apkārtnes, bet par no Pēterburgas. Avota ūdeni 1880. gadā izpētījam Melhiors Kubli (Vēlāk Kijevas universitātes farmācijas docents), kas avota ūdenī konstatēja dzelzs sāļus un sērūdeņradi. Avota ūdeni uzskatīja par visai noderīgu vājuma, mazasinības un podagras dziedināšanai. Sezona ilga no 1. jūnija līdz 15. augustam. Sezonas laikā atpūtniekiem no Pēterburgas un citām tālām vietām tika sagatavotas 500 vannas. Procedūru skārda vanna maksāja 50 kapeikas, bet koka vanna – 30 kapeikas. Ūdeni arī pildīja pudelēs un sūtīja pa visu Krieviju. Kūrorts darbojās apmēram 20 gadus. 19. gs. beigās ārstniecības kūrorts tika slēgts, pamatojoties it kā uz nepietiekamo minerālsāļu daudzumu sērūdens sastāvā.

Bibliogrāfija

Krāslava. Gadi. Cilvēki. Notikumi. – Krāslava: Krāslavas novada dome, 2003. – 38. lpp.

Gekišs, V. Ieskats Krāslavas vēsturē / V. Gekišs // Daugavas raksti. No Koškovciem līdz Daugavpilij. – Rīga: Latvijas Kultūras Fonds, 1996. – 69. – 82. lpp.: il.

Markova, L. Pils Daugavas ielejā / L. Markova // Latvijas kultūras fonda gaduraksti 1987 – 1988. – Rīga: Avots, 1991. -  44. – 49. lpp.

§

© Krāslavas novada centrālā bibliotēka sadarbībā ar Krāslavas vēstures un mākslas muzeju, 2008