IEVADSKRĀSLAVA SENAJOS LAIKOSGRĀFU PLĀTERU LAIKSKRĀSLAVA PĒC PLĀTERU LAIKIEM

 

Plāteru devums Krāslavai...

 

Pils komplekss

 

Katoļu baznīca

 

Bibliotēka

 

RĀTSNAMS...

 

Donata kapliča

 

Aptieka

 

Tirgus laukums

 

Slimnīca

 

Ārstniecības kūrorts

 

Parks

 

Garīgais seminārs

 

Skolas

 

Sinagoga

 

Vecticībnieku lūgšanu nams

 

Pareizticīgo baznīca

 

 

Plāteru laiks Krāslavā

 

 

Plāteru dzimtas koks

 

§

Divstāvu mūra rātsnams ar torni un pulksteni tajā tika celts pēc arhitekta Jana Tobiasa Didreištena projekta. Viņš sāka strādāt pie Krāslavas īpašnieka Ludviga Konstantīna Plātera ap 1752. gadu. Plānā rātsnamam bija gandrīz kvadrāta forma, kas bija diezgan raksturīgi Polijas baroka laika rātsnamiem.

Krāslavas rātsnams bija divstāvu mūra celtne ar augstu mansarda jumtu un masīvu astoņstūra torni ēkas centrā. Torni vainagoja divpakāpju barokāla smaile, tanī atradās pulkstenis un zvans. Torņa galā atradās vējrādis. Monumentālās ēkas pirmā stāva augstums bijis 4,5 metri, bet otrā stāva – 5 metri. Pirmais stāvs veidoja kaut ko līdzīgu augstam cokolam, kura rustotās daļas bija bāzes otrā stāva pilastriem. Šāds arhitektonisks risinājums sastopams arī vēlāk gan Krāslavas bibliotēkas fasādēs, gan arī Kauņas 18. gs. rātsnama pārbūvē.

Tradicionāli pirmā stāva galvenās fasādes pusē atradās tirgotavas, svaru māja un muita, aizmugures fasādes pusē – sardzes telpas ar cietumu. No otrā stāva kopējās priekštelpas varēja nokļūt tiesas zālē: pa labi parasti atradās civilo jautājumu, bet pa kreisi – kriminālo lietu tiesas zāle. Otrajā stāvā gandrīz vienmēr bija arī arhīva telpas un kādas ierēdņu darba telpas.

1891. gadā Krāslavas rātsnamu pārbūvēja, nojaucot gan torni, gan otro stāvu ar mansarda jumtu.

20. gs. vidū to, kas bija palicis no kādreiz tik monumentālās ēkas, iekļāva pārbūvētā apjomā, kuru sākotnēji izmantoja kā kultūras namu, bet vēlāk – kā sporta namu. Zem rātsnama atradās pagrabi, kurus pēc Otrā pasaules kara aizbēra. Laika gaitā rātsnama divas fasādes tika aizsegtas ar piebūvēm, taču bijušā rātsnama apjomu vēl var uztvert pēc ēkas ziemeļu un dienvidu fasādēs redzamajām trīsdalījuma joslām.

Bibliogrāfija

Latvijas pilsētu un to rātsnamu īpatnības: Krāslava // Bākule, I. Rātsnami Latvijas pilsētās. Rīga: Zinātne, 2001. 119.- 125. lpp.

Krāslava. Gadi. Cilvēki. Notikumi. – Krāslava: Krāslavas novada dome, 2003. – 13. lpp.

Tirgus laukums un rātsnams // www.kraslava.lv/tirgus_laukums_un_ratsnams/?L=0%20-%2023k

§

 

© Krāslavas novada centrālā bibliotēka sadarbībā ar Krāslavas vēstures un mākslas muzeju, 2008