PUBLISKIE UN PRIVĀTIE EZERI BIJUŠAJĀ KRĀSLAVAS RAJONĀ


IEVADS
PAR DISKU
LĪAD TERITORIJAS
TEIKAS, DZEJA
ŪDENSTILPES
ŪDENSTECES
AKTĪVĀ ATPŪTA
LIETOTĀJIEM

 

EZERU HIDROBIOLOĢISKĀ AINAVA | PUBLISKIE UN PRIVĀTIE EZERI BIJUŠAJĀ KRĀSLAVAS RAJONĀ | EZERI | DĪĶI

Civillikums attiecībā uz ūdeņiem paredz divas īpašuma formas – publisko un privāto īpašumu.

Publiskie ezeri

Publiskais ezers pēc būtības ir valstij piederošs īpašums. Makšķerēt publiskajos ezeros var jebkurš Latvijas vai ārvalstu iedzīvotājs, tikai viņam jāiegādājas makšķerēšanas karte, ja nepieciešams, arī licence un jāievēro makšķerēšanas noteikumi. Rūpnieciskā zveja gan publiskos, gan privātos ūdeņos ir ierobežota ar zvejas limitiem.

Patlaban Civillikuma 1. pielikuma 1. sarakstā iekļauti 189 publiskie ezeri, no kuriem 18 publiskie ezeri atrodas bijušajā Krāslavas rajonā. Saraksts ir izstrādāts, ņemot vērā atsevišķo ezeru vai upju valstisko nozīmi zivsaimniecībā, vides aizsardzībā un rekreācijā (skat. 1.tabulu).

Bibliogrāfija

Civillikums. Pielikumi. 1. pielikums // http://www.likumi.lv/doc.php?id=90219

 

Privātie ezeri

Privātajos ezeros, kuriem ir valsts zvejas tiesības, ūdeņu īpašniekam nav nekādu papildu privilēģiju zivju krājuma izmantošanā. Arī šajos ezeros visiem Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu makšķerniekiem ir atļauta makšķerēšana. Rūpnieciskās zvejas tiesības ir atkarīgas no zvejas limitiem un citiem ierobežojumiem. Atšķirībā no publiskajiem ezeriem, šeit valsts var arī negarantēt zvejas tiesību pieejamību pilnīgi visiem.

Privātajos ezeros valsts nav tiesīga iznomāt šos ūdeņus tādiem mērķiem, kuri nav tieši saistīti ar zivju resursu izmantošanu. Salīdzinājumam jāatzīmē, ka publiskos ezerus valsts (pašvaldības) var iznomāt arī jebkuram citam izmantošanas veidam,  piemēram, atpūtai  uz ūdeņiem, peldvietu organizēšanai, ūdenssportam utt. Taču privātajos ezeros ar zivīm un zveju nesaistītie ūdeņu izmantošanas mērķi paliek tikai privāto ūdeņu īpašnieku ziņā. Līdz ar to ūdeņu īpašnieks varētu pat aizliegt peldēties, vizināties ar laivām, organizēt citus publiskus atpūtas pasākumus, ja tie nav saistīti ar zveju un zivju resursu izmantošanu.

Bibliogrāfija

Grūtups, A., Kalniņš, E. Civillikuma komentāri. Trešā daļa. Lietu tiesības. Īpašums. Otrais papildinātais izdevums. – Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2002. – 321.- 340. lpp.

Civillikums. Pielikumi. 1. un 2. pielikums // http://www.likumi.lv/doc.php?id=90219

Riekstiņš, N. Latvijas ūdeņu īpašumi un to saimnieki // http://www.fishing.lv/teorija/ipasumi.htm

Saskaņā ar Civillikumu, Latvijā ir īpaša ūdeņu kategorija, kura ir kā starpposms starp valsts un privāto īpašumu. Paši ūdeņi atrodas privātpersonu īpašumā, bet tas, kas mitinās šajos ūdeņos – zivis, ir pilnīgā valsts kompetencē. Zvejas tiesības šajos ūdeņos pieder valstij un valsts nosaka, kā tās tiek izmantotas (skat. 2.tabulu).

Bibliogrāfija

Civillikums. Pielikumi. 2. pielikums // http://www.likumi.lv/doc.php?id=90219


Ievads | Par disku | Īpaši aizsarg.dabas teritorijas | Teikas, dzeja | Ūdenstilpes | Ūdensteces | Aktīvā atpūta | Informācija lietotājiem 

 
© Krāslavas novada centrālā bibliotēka
Kontaktinformācija: [kraslbibl@apollo.lv]
2009.-2010.gads