IEVADS


IEVADS
PAR DISKU
LĪAD TERITORIJAS
TEIKAS, DZEJA
ŪDENSTILPES
ŪDENSTECES
AKTĪVĀ ATPŪTA
LIETOTĀJIEM

Ūdeņiem – upei, ezeram, jūrai un pat nelielam dīķim - piemīt īpatnējs skaistums, kas saista cilvēku. Ikviens ceļinieks vietu atpūtai cenšas izvēlēties ūdens malā ne vien lai dzesētu slāpes, nomazgātu ceļa putekļus, bet arī tādēļ, ka tā tuvums, viļņošanās, mūžīgā kustība sniedz neparastu baudījumu. Daudzi pat nenojauš, ka viņi stāv pie sliekšņa, kas ved līdz galam neizzinātā un tādēļ vēl samērā noslēpumainā pasaulē, kurā dzīve rit pēc saviem likumiem.

Lai vienmēr dzīvotu skaisti un labi, daba ir jāsargā. Dažkārt cilvēks aktīvi, bet reizē arī nesaprātīgi un rupji ielaužas dabas procesos, izjauc tajā esošo harmoniju, kas izveidojušies gadu tūkstošos. Lai cik arī lieli būtu dabas resursi, tomēr visam ir robeža,  aiz kura slēpjas izsīkums, posts, bojāeja.

Pasaulē ir daudz ezeru un upju, ar kuriem saistās leģendas, nostāsti un ticējumi. Teikas radušās dažādu iemeslu dēļ. Vienas no tām ir cilvēku māņticības rezultāts, otras ataino kādas ūdenstilpes īpatnības, kas atšķir to no pārējām, bet vēl citas vēsta par kādu vēsturisku notikumu. Ūdeņi piesaistīja sev cilvēku uzmanību ar savu neparastumu, ar parādībām, kuras izskaidrot ļaudis nebija spējīgi.

Veidojot disku, esam iepazinuši ūdensteces (upes, strautus, grāvjus) un ūdenstilpes (ezerus, dīķus) mūsu – Krāslavas, Dagdas un Aglonas - novados. Diskā esam apkopojuši ziņas par aptuveni 300 ezeriem - maziem un lieliem, sekliem un dziļiem, zivju resursiem bagātiem un nabadzīgiem. Mazliet esam ielūkojušies ap 200 upju, upīšu, strautu dzīvē, kas kūsā tūkstoš veidos.

Krāslavas, Dagdas un Aglonas

novadu karte

 

 

Krāslavas,

Dagdas un

Aglonas novadu

videomateriāli


Ievads | Par disku | Īpaši aizsarg.dabas teritorijas | Teikas, dzeja | Ūdenstilpes | Ūdensteces | Aktīvā atpūta | Informācija lietotājiem 

 
© Krāslavas novada centrālā bibliotēka
Kontaktinformācija: [kraslbibl@apollo.lv]
2009.-2010.gads