ES 2017.gada budžets pieņemts: lielāks atbalsts jaunatnei un iniciatīvām izaugsmei
Apskatīt komentārus (0)


12.12.2016


Nākamā gada ES budžetā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti nodrošinājuši lielāku atbalstu jauniešiem bez darba un Erasmus+, kā arī iniciatīvām mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, transporta infrastruktūras projektiem un izpētei. ES 2017.gada saistību daļa noteikta 157,8578 miljardu eiro, bet maksājumu daļa – 134,49 miljardu eiro apjomā.

EP un ES Padomes panākto vienošanos dalībvalstu ministri formāli akceptēja 28.novembrī. Tagad to ar 438 balsīm “par”, 194 “pret” un septiņiem deputātiem atturoties pieņēma EP. Nu arī EP Prezidents Martins Šulcs ar savu parakstu to pārvērtis likumā.

“Mēs esam sasnieguši mūsu mērķus! 2017.gada ES budžets ir skaidri mērķēts uz mūsu prioritātēm veicināt izaugsmi un radīt darbavietas, īpaši – jauniešiem, kā arī risināt migrācijas krīzi. Papildu 500 miljoni eiro, ko panācām jauniešu nodarbinātības iniciatīvai, ir skaidrs signāls. Mēs arī daudz esam darījuši, lai cīnītos ar bēgļu krīzes cēloņiem,” teica vadošais ziņotājs Jens Geier (Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa (S&D), Vācija).

“Nožēlojam, ka Eiropas Komisija ignorēja EP vēlmi un neiekļāva punktu par daļas bijušo komisāru atalgojuma iesaldēšanu līdz tiek pieņemts stingrāks uzvedības kodekss. EP to pieņēma ar lielu balsu vairākumu ar mērķi uzlabot komisāru uzvedību un visu ES institūciju tēlu,” teica ziņotājs Indrek Tarand (Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa (Greens/EFA), Igaunija).

“Nesenais Eiropas Komisijas prezidenta Junkera EP prezidentam Šulcam nosūtītais uzvedības kodeksa uzlabojuma piedāvājums, kas pagarina “atpūtas” periodu līdz diviem gadiem, ir solis pareizā virzienā, bet nav pietiekams, jo bijušie komisāri pārejas perioda atlīdzību saņem trīs gadus,” viņš piebilda.

Jaunieši, izaugsme un darbavietas

EP par 500 miljoniem eiro palielinājis Eiropas Komisijas iesniegtajā budžeta projektā paredzēto finansējumu jauniešu darbavietu iniciatīvai. Papildus 200 miljoni eiro iegūti izaugsmei un darbavietām – tādām iniciatīvam kā COSME (mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam), Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentam, Horizon 2020 (izpētes projektiem) un Erasmus+ studentu mobilitātei.

Bēgļu krīze

Eiroparlamentārieši arī nosargāja 728 miljonu eiro finansējumu ar migrāciju saistītiem fondiem, tai skaitā – papildus 28 miljonus eiro Palestīnas bēgļu atbalstam un trīs miljonus eiro klāt Kipras miera sarunām.

Daudzgadu budžeta pārskatīšana

Debatēs par ES Daudzgadu budžeta 2014.-2020.gadam vidus – termiņa pārskatīšanu Slovākijas prezidentūras vārdā Ivan Korčok solīja tādu piedāvājumu, kas gan nodrošinātu elastīgumu, gan papildu sešus miljardus eiro svarīgākajām prioritātēm.

EP ziņotāji Jan Olbrycht (EPP, Polija) un Isabelle Thomas (S&D, Francija) piesardzīgi apsveica ES Padomes centienus, bet atgādināja deputātiem, ka dalībvalstis vēl turpina diskusijas. “Darbs joprojām ir procesā, mēs vēl neesam sasnieguši mūsu mērķi,” teica Jan Olbrycht.

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA