EP Eirobarometrs: aizvien vairāk cilvēku pārliecināti par ieguvumiem no dalības ES
Apskatīt komentārus (0)


17.10.2017


 

  • 2/3 uzskata, ka dalība ES nesusi ieguvumus
  • Lielākais ieguvums Latvijas iedzīvotāju vērtējumā – darba iespējas
  • Vairāk nekā pusi interesē Eiropas jautājumi

Teju divas trešdaļas (65%) Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valsts dalība Eiropas Savienībā (ES) kopumā ir nesusi ieguvumus.

Līdzīgu viedokli Eiropas Parlamenta (EP) rudens Eirobarometra (Parlametrs) aptaujā pauduši 64% visu ES dalībvalstu iedzīvotāju. Tas ir vairāk nekā pirms gada (+4 procentpunkti visā ES, +1 Latvijā). Lūgti novērtēt valsts dalību ES, 47% Latvijā aptaujāto norādīja, ka tā ir laba lieta. Tas ir par diviem procentpunktiem vairāk nekā pirms gada.

Latvijas kaimiņi par ieguvumiem ir vēl pārliecinātāki – 81% Igaunijā un 88% Lietuvā aptaujāto cilvēku pauduši pārliecību, ka dalības bilance ir pozitīva. Optimistiskāki par lietuviešiem ir tikai Maltas un Īrijas iedzīvotāji.

Vaicāti par ieguvumiem no Latvijas dalības ES, gandrīz puse (49%) Latvijas iedzīvotāju minēja jaunas darba iespējas, 38% uzskata, ka ES veicinājusi valsts ekonomisko attīstību, bet 31% ir pārliecināti, ka ES stiprinājusi mieru un drošību. Caurmērā Eiropā visbiežāk minētie atbilžu varianti ir ekonomikas izaugsme (36%), miers un drošība, kā arī sadarbība ar citām ES valstīm (abiem 30%).

EP priekšsēdētājs Antonio Tajāni: “Aptaujas rezultāti ir iepriecinoši. Tie rāda, ka cilvēku uzticēšanās mums un mūsu darbam aug un mēs atstājam aiz muguras pēdējo gadu krīzi. Protams, atsevišķi rādītāji atšķiras no valsts uz valsti. Aptaujas rezultāti mūs mudinās vēl aktīvāk pievērsties iedzīvotājiem būtiskāko jautājumu risināšanai. Cilvēki aizvien biežāk uzskata, ka tieši ES ir nozīmīga loma, pasargājot viņus no tādiem draudiem kā terorisma, bezdarba vai nabadzības. Es šīs aptaujas rezultātus uztveru arī kā Eiropas Parlamentam dotu mandātu spēlēt vēl nozīmīgāku lomu, veidojot ES nākotni. Vislabākais forums debatēm par ES nākotni ir šeit, Eiropas Parlamentā.”

Latviešu un pārējo eiropiešu prioritātes – sociālie jautājumi

Komentējot EP kā ES likumdevēja politiskās prioritātes, 55% Latvijas iedzīvotāju un 41% visu eiropiešu uzskata, ka EP galvenā uzmanība būtu jāpievērš cīņai ar nabadzību un sociālo atstumtību. Vēl kā būtiskākie EP uzdevumi visbiežāk minēti cīņa ar terorismu (41% visā ES, 28% Latvijā) un jauniešu bezdarbu (31% ES, 38% Latvijā).

Gan Latvijā, gan visā ES cilvēki norādījuši, ka būtiskākās EP aizstāvamās vērtības ir cilvēktiesības (56% visā ES, 62% Latvijā), vārda brīvība (34% ES; 37% LV), solidaritāte starp ES dalībvalstīm (ES 28%; LV 34%) un vienlīdzīga attieksme pret vīriešiem un sievietēm (32% ES; 14% LV).

ES lietas interesē vairākumu

Pusotru gadu pirms 2019. gada pavasarī paredzētajām EP vēlēšanām vairāk nekā puse (57%) Latvijas un visas Eiropas iedzīvotāju norādījuši, ka viņus interesē ES jautājumi. Turklāt visā Eiropā gada laikā ievērojami pieaudzis cilvēku īpatsvars, kuriem Eiropas Parlaments, viens no Eiropas Savienības likumdevējiem, raisa pozitīvas asociācijas (ES no 25 līdz 33%, Latvijā no 14 līdz 25% jeb kāpums par 11 procentpunktiem).

55% visu eiropiešu arī norādījuši, ka viņus interesē gaidāmās EP vēlēšanas (Latvijā – 39%). Tiesa, Latvijas iedzīvotāji krietni skeptiskāk vērtē savas balss svaru – caurmērā 47% visu ES iedzīvotāju, bet tikai 22% Latvijas cilvēku uzskata, ka viņu balsij Eiropā ir nozīme.

Par pētījumu

Pēc Eiropas Parlamenta pasūtījuma rudens Eirobarometra pētījumu (Parlametrs) visās 28 ES dalībvalstīs no 2017. gada 23. septembra līdz 2. oktobrim veica kompānija “Kantar Public”. Pētījumā piedalījās 27 881 iedzīvotāji no visām ES valstīm (no Latvijas – 1002 respondentu). Izmantotā metodoloģija – tiešās intervijas (face-to-face).

Saites:

Pilns EP Eirobarometra pētījums (Parlametrs 2017) angļu valodā:

http://www.europarl.europa.eu/external/html/parlemetre/eb88_v2.pdf

Faktu lapa par Latviju - latviešu valodā:

http://www.europarl.europa.eu/external/html/parlemetre/parlemeter_2017_lv_lv.pdf

Papildu materiāli par aptauju:

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/lv/20171016PVL00116/Eurobarometer
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA