E-zvans: No 2015.gada jaunām automašīnām ES pēc avārijas būs automātiski jāizsauc palīdzība
Apskatīt komentārus (0)


13.06.2013


Lai palīdzētu mazināt smagu avāriju sekas visā ES, Eiropas Komisija šodien pieņēma divus priekšlikumus, kas no 2015.gada nodrošinās automatizētu ātrās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, ja noticis nopietns negadījums. Smagas avārijas gadījumā e-zvana sistēma automātiski izsauc 112 — Eiropas neatliekamās palīdzības dienestu vienoto numuru. Tā paziņo transportlīdzekļa atrašanās vietu neatliekamās palīdzības dienestiem, pat ja autovadītājs ir bezsamaņā vai nespēj zvanīt pa tālruni. Tiek lēsts, ka tā varētu glābt dzīvību līdz pat 2500 cilvēkiem gadā (MEMO/13/547).

Šis ierosinātais tiesību akts nodrošinās, ka no 2015. gada oktobra visi jaunie pasažieru automobiļu un vieglo kravas automobiļu modeļi būs aprīkoti ar 112 e-zvanu un ārkārtas izsaukumu centros būs jāizveido nepieciešamā infrastruktūra e-zvanu izsaukumu pienācīgai saņemšanai un apstrādei, nodrošinot ES mēroga e-zvana pakalpojuma savietojamību, sadarbspēju un nepārtrauktību.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks, atbildīgais transporta politikas jautājumos Sīms Kallass paziņoja: “Šodienas priekšlikumi ir ļoti nozīmīgi drošībai uz ES ceļiem. Pagājušajā gadā uz ES ceļiem gāja bojā 28 000 cilvēku un 1,5 miljoni tika ievainoti. Ja notiek negadījums, katra minūte ir svarīga, glābjot cietušos. E-zvanu tehnoloģijai ir liels potenciāls glābt dzīvību, jo tā ievērojami saīsina ārkārtas dienestu reaģēšanas laiku, turklāt visā ES

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks un rūpniecības un uzņēmējdarbības komisārs Antonio Tajāni sacīja: “Sadarbspējīgas e-zvana sistēmas ieviešana visā ES ir būtisks progress ceļu satiksmes drošības jomā. ES iedzīvotāji var paļauties uz šo laika ietaupīšanas un dzīvības glābšanas sistēmu, kas palīdzēs novērst dzīvības zaudēšanu un ievainojumus uz mūsu ceļiem. Tā ir arī svarīgs solis uz priekšu, lai padarītu mūsu transportlīdzekļus viedākus un uzlabotu mūsu konkurētspēju.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas atbild par digitalizācijas programmu, sacīja: “ES mēroga e-zvans ceļu satiksmes drošībai ir liels solis uz priekšu. Ja ir vajadzīga ārkārtas palīdzība, daudz labāk būt kontaktā, nevis vienam pašam, un tā arī ir IKT vērtība.”

E-zvana sniegtās priekšrocības

Dati, kas saņemti, izmantojot e-zvana sistēmu, ļaus neatliekamās palīdzības dienestiem ātrāk sniegt palīdzību transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, tādējādi tā palīdzēs glābt dzīvību un ātri ārstēt traumas. Aplēses liecina, ka e-zvans varētu paātrināt neatliekamās palīdzības dienestu reaģēšanas laiku par 40 % pilsētu teritorijās un par 50 % laukos un glābt līdz pat 2500 dzīvībām gadā.

Papildus ieguvumiem ceļu satiksmes drošības jomā e-zvanam būs arī ievērojama ietekme uz tādu sastrēgumu samazināšanu, ko izraisa satiksmes negadījumi, un tas samazinās sekundāro negadījumu skaitu nenodrošinātās negadījuma vietās. Iegūs arī ražošanas nozares, jo daudzi uzņēmumi nodrošina tehnoloģijas, sastāvdaļas un pakalpojumus, ko izmanto dažādiem e-zvana aspektiem, tostarp transportlīdzekļa sistēmas, bezvadu datu pārraidi un ārkārtas izsaukumu centrāļu sistēmas. Turklāt sagaidāms, ka transportlīdzekļa aprīkojumu, ko ieviesīs ar e-zvanu, varētu izmantot papildu pievienotās vērtības pakalpojumiem (piemēram, zagtu automobiļu izsekošanai).

Kā darbojas e-zvans

Tiklīdz automobilī esošie sensori konstatē spēcīgu triecienu, automātiski tiek aktivizēta e-zvana funkcija. Sistēma tūdaļ veic zvanu uz Eiropas ārkārtas izsaukuma numuru 112, izveido telefona savienojumu ar atbilstošo ārkārtas izsaukumu centrāli un nosūta glābšanas dienestam datus par negadījumu, tostarp negadījuma laiku, cietušā automobiļa precīzu atrašanās vietu un braukšanas virzienu (kas ir īpaši būtiski uz automaģistrālēm un tuneļos). E-zvana sistēmu var iedarbināt arī manuāli — piemēram, smaga satiksmes negadījuma aculiecinieks —, nospiežot automobilī attiecīgo pogu.

Tiesību aktu priekšlikumi obligātas e-zvana sistēmas izveidošanai

Komisija ierosina divus tiesību aktus, lai palīdzētu izveidot un īstenot sistēmu:

·         regulu par e-zvana sistēmas tipa apstiprinājuma prasībām (ar ko groza saistīto Direktīvu 2007/46/EK) — par transportlīdzekļa pielāgošanu e-zvanam, kā arī

·         lēmumu par visā ES piemērojamu, sadarbspējīgu e-zvana sistēmu — par publiskās infrastruktūras pielāgošanu e-zvanam.

Šie priekšlikumi pabeidz Komisijas trīs posmu likumdošanas ceļu uz to, lai e-zvans kļūtu obligāts visā ES (sk. IP/11/1010 un Delegeto regulu Nr.°305/2013).  Komisija iepriekš bija aicinājusi brīvprātīgi ieviest e-zvanu visā Eiropā līdz 2009. gadam (IP/09/1245), taču ieviešana bija pārāk lēna.

Turpmākie pasākumi

Kad šodienas priekšlikumus būs apstiprinājušas ES valstis un Eiropas Parlaments, Komisijas mērķis ir līdz 2015. gadam ieviest pilnībā darbotiesspējīgu e-zvana sistēmu visā ES (kā arī Islandē, Norvēģijā un Šveicē).

Priekšlikums regulai par tipa apstiprinājuma prasībām attiecībā uz e-zvana sistēmas ieviešanu

Lēmuma priekšlikums par visā ES piemērojamu, sadarbspējīgu e-zvana sistēmu izmantošanu

Plašaka informācija par e-zvanu

Kontaktpersonas:

Helen Kearns  (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd  (+32 2 295 74 61)

Carlo Corazza  (+32 2 295 17 52) Twitter: @ECspokesCorazza

Sara Tironi  (+32 2 299 04 03)
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA