110842

Lasītprieka vēstneši 2020
11.03.2020


7. martā  lasīšanas veicināšanas programmas ,,Bērnu, jauniešu, vecāku žūrija 2019” 15 eksperti devās uz Rīgu uz Lielajiem lasīšanas svētkiem, pateicoties Dagdas novada domes atbalstam.

Skaties  https://makonis.lnb.lv/index.php/s/wd0HNpElXhsmKSn

Lasi

Grāmatu vērtēšanā iesaistījušies 17219 lasītāji

Sestdien, 7. martā, no plkst. 12.00 līdz 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisinājās ikgadējie “Lielie lasīšanas svētki” – LR Kultūras ministrijas finansētās lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” noslēguma un apbalvošanas pasākums. Tajā piedalījās ap 700 žūrijas bibliotēku sūtņi – bērni, jaunieši un pieaugušie, kuri ieradās Rīgā no visiem Latvijas novadiem. Tās bija simboliskas durvis, caur kurām bija iespēja nokļūt aizvadītā gada populārāko grāmatu pasaulē, ieraudzīt un sveikt autorus, ilustratorus, tulkotājus un izdevējus, kuri nenogurstoši rūpējas, lai ikvienam būtu iespēja atrast SAVU grāmatu.

Vienlaikus sveicām aktīvākos vecākus – “Lasīšanas vēstneses” un “Tēvu kampaņas” loterijas izlozes uzvarētājus, kā arī apbalvojām aktīvākos bibliotekārus, kuri prasmīgi iesaista vietējo kopienu grāmatu vērtēšanā, kas tālāk, kā ķēdes reakcijā, palīdz bērniem un jauniešiem apjaust lasīšanas nozīmi un gūt prieku no sarunām par grāmatām. 

Šogad LNB lasīšanas veicināšanas programmai “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aprit jau 20. gads. Kopš 2001.gada vienam mērķim - nodrošināt piekļuvi interesantai lasāmvielai it visur, kur ir bērni, un iesaistīt priekpilnā sacensībā jaunos lasītājus, esam piesaistījuši 1350600 eiro valsts finansējuma, kam pieskaitāms vietējo pašvaldību divas reizes lielāks atbalsts. Kāpēc mēs nodarbojamies ar labu grāmatu izplatību un lasīšanas veicināšanu? Bibliotēku globālajā vīzijā viens no svarīgākajiem bibliotēku misijas īstenošanas priekšnoteikumiem ir rakstpratības, mācīšanās un lasīšanas veicināšana. (IFLA Global Vision). Bibliotēkas aktīvi atbalsta izglītības sistēmu, kas šobrīd Latvijā ir būtisku pārmaiņu procesā. LNB Bērnu literatūras centra speciālisti vienmēr seko līdzi aktuālajiem starptautiskajiem lasītprasmes pētījumiem, lai pilnveidotu lasīšanas veicināšanas programmas. Diemžēl jaunākā PISA pētījuma rezultāti (Programme for International Student Assesement, 2018) attiecībā uz Latviju nav iepriecinoši: 38% skolēnu 15 gadu vecumā nesaprot sarežģītus tekstus; 30% nelasa tekoši; 37% teksts jālasa vairākkārt, lai to saprastu; 22% skolēnu ir grūti atbildēt uz jautājumiem par tekstu; tikai 4,8% no respondentiem ir ļoti labi lasītāji. Vēl vairāk jādomā par kopējām skolu, bibliotēku un sabiedrības iniciatīvām lasītprasmes veicināšanā, atceroties vienkāršo patiesību: lai kļūtu par labu lasītāju, ir daudz jālasa!”, stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Programmas statistika liecina, ka 2019. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 17219 lasītāji 654 bibliotēkās.

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” aizvadītā gada kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no septiņām dažādām izdevniecībām. Tās ir: “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “Liels un mazs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Dienas Grāmata” un “Droši un koši”. Nelielajā kolekcijā pārstāvēti 12 oriģinālliteratūras darbi un 16 tulkojumi. Katrā vecumgrupā ir dzeja, 5+ grupā ir Ievas Samauskas mīklu dzejoļi “Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā” un Ineses Paklones dzeja bērniem “Es picas brālēnu cepu”; 9+ grupā – Ulda Ausekļa gadalaiku dzejoļi bērniem “Četras otas” ar 4 lielisku mākslinieku ilustrācijām – Alekseja Naumova, Gundegas Muzikantes, Signes Ērmanes un Ilzes Dambes, bet 11+ grupā bērni lasīja Kārļa Vērdiņa poēmu “Dilles tante”. 15+ grupā jaunieši iepazina klasiku - Ojāra Vācieša dzejas grāmatu “Uz putnu lielceļa”. Lai arī dzejas grāmatas pirmajās trīs vietās neiekļuva, to klātbūtne programmā atklāj vienu no kolekcijas veidošanas principiem.

63% lasīšanā iesaistās meitenes un Vecāku žūrijā – sievietes; 37% dalībnieki ir zēni, Vecāku žūrijā – vīrieši. Abu dzimumu vienlīdzīga klātbūtne lasīšanā ir ļoti svarīga, starptautiskie lasītprasmes pētījumi norāda, ka Latvijā zēni tomēr ievērojami atpaliek šajā  prasmē, salīdzinot ar meitenēm. Ar programmas palīdzību iezdodas to līdzsvarot.   

5+ grupa

1.vieta ar 2553 balsīm - Einata Carfati. Kaimiņi. Jāņa Rozes apgāds. (Tulk.Māra Poļakova)

Kopā ar izraēliešu mākslinieci, dizaineri un blogeri Einatu Carfati grāmatā “Kaimiņi” pašiem mazākajiem bija iespēja iepazīt neparastus iedzīvotājus un izpētīt viņu māju, kurai ir septiņi stāvi.

Vērtētāju interesantākie izteikumi, kāpēc grāmata patikusi:

Tāpēc, ka ļoti daudzas reizes izlasījām.

Žēl, ka man nav tik daudz kaimiņu, jo dzīvoju lauku mājā. Man arī gribētos tā iepazīt kaimiņus.

Man šī grāmata patika, jo tajā bija lielas bildes.

Vislabāk patika ieskatīties monstra un zagļa dzīvokļos.

Patika vampīrs, kurš dzīvoja piektajā stāvā. Forši bija arī laupītāji. Ja tas būtu pa īstam, tad gan man būtu bail.

Man šī grāmata patika vislabāk tāpēc, ka bija interesanti uzzināt, kas notiek aiz katrām durvīm.

Patika tas, ka daudz ko varēja saprast, aplūkojot zīmējumus. Teikumi bija saprotami un vienkārši. Labi, ka meitenes vecāki bija parasti cilvēki, bez trakulībām.

Es gribētu dzīvot tādā mājā, kur kaimiņos ir džungļi.

Interesanta, nekad nevar zināt, kas notiks!

2.vieta ar 1647 balsīm - Sergejs Timofejevs. Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi. Liels un mazs. (Tulk. Jolanta Pētersone, ilustr. Rūta Briede)

Grāmata izpelnījusies daudz atzinības, jo ir asprātīga un jautra.

Lasītāju domas par grāmatu:

Patika, kā bruņinieks gribēja iznīcināt visas konfektes, lai nesāpētu zobi. Smieklīga grāmata.

Jo man patīk viss, kas saistīts ar bruņiniekiem un arī man, tāpat kā bruņiniekam, ļoti garšo saldumi.

Patika, jo bija smieklīgi. Patika arī ilustrācijas.

Man šī grāmata patika, jo bruņiniekam bija tik liela lāde, kurā bija simtiem konfekšu un viņš tajās varēja pat peldēt!

Man patika, ka bruņinieks pārvarēja bailes un aizgāja pie zobārsta.

Grāmatai bija labas beigas.

Īpaši patika bruņinieka dziesma uz balkona.

3.vieta ar 1339 balsīm - Jūdita Kopena, Marja Meijere. Grāmata Benijam. Latvijas Mediji. (Tulk. Laura Romanovska)

Nīderlandiešu autores Jūdita Kopena un Marja Meijere iepriecinājušas mūsu lasītājus ar jautru un sirsnīgu bilžu grāmatu par meiteni, viņas suni un piedzīvojumiem, ko sagādā grāmatas.

Bērnu domas par lasīto:

Man patika, kā Sema aizveda savu suni uz bibliotēku un atrada savam sunim pat grāmatu par desu.

Man šī grāmata  patika tāpēc ka tur varēja izsmieties.

Man lasa māmiņa, tāpēc suņukam arī var lasīt Sema vai viņas mamma. Man patīk, ka Sema mīl savu suni.

Ļoti sirsnīga grāmatiņa, arī jautra, es arī gribētu, lai pat dzīvnieki lasa grāmatas.

Jautra un sirsnīga grāmata par meiteni Semu, viņas suni Beniju un prieku, ko sagādā lasīšana. Man ļoti patīk lasīt. Sākumā grāmatas man lasīja mamma, tagad arī es māku lasīt un apmeklēju bibliotēku, kur ir daudz interesantu  grāmatu.

9+ grupa

1.vieta ar 1105 balsīm - Klauss Hāgerups. Meitene, kas gribēja izglābt grāmatas. Zvaigzne ABC. (Tulk. Marta Roķe)

No tulkotās literatūras kolekcijā 9+ grupā piedāvājām lieliskas grāmatu pērles, piemēram,  norvēģu rakstnieka Klausa Hāgerupa darbu “Meitene, kas gribēja izglābt grāmatas”.

Grāmatas raisītās pārdomas:

Meitene Anna ļoti daudz lasa, mīl grāmatas, un, kad viņa uzzina grāmatu likteni, viņa izglābj grāmatas.

Man patīk lasīt grāmatas un man patika viss, kas tur bija rakstīts.

Tādēļ, ka tur bija daudz piedzīvojumu un beigas bija pašas interesantākās.

Man patika tas, ka meitene lasīja arī tās grāmatas, kuras neviens cits nelasīja, tikai tāpēc, lai tās izglābtu no iznīcināšanas. Man arī ļoti patīk lasīt.

Jo viņa izglāba grāmatas un sameklēja Autoru. Meitene bija ļoti neatlaidīga.

Patika noslēpumainība, gluži kā izmeklēšana par to, kā Apburtajam mežam jābeidzas, īpaši tas, ka cilvēks, kurš iznīcina grāmatas, var uzrakstīt tik skaistu grāmatu. Patika ilustrācijas, īpaši tā, kurā attēlota meitene ar visiem grāmatu varoņiem.

2.vieta ar 1029 balsīm - Agnese Vanaga. Plastmasas huligāni. Jāņa Rozes apgāds. (Ilustr. Līva Ozola)

Oriģinālliteratūru 9+ vecumgrupā pārstāvēja Agneses Vanagas grāmata “Plastmasas huligāni”. Bērni tajā saskatījuši savas ikdienas situācijas un aizdomājušies par ekoloģijas jautājumiem:

Šī grāmata man patika, jo tā ir sirsnīga, aizkustinoša un liek aizdomāties par ikvienu lietu, kas stāv mājās neizmantota, kā arī par dabas tīrību.

Pasaule tika glābta no plastmasas maisiņu piesārņojuma.

Smieklīga grāmata, bet reizē arī pamācoša, man patika visi aprakstītie notikumi.

Man patika, ka divi brāļi mēģināja izglābt pasauli no plastmasas maisiņiem. Vēl man patika, ka viņi ieguva vienu maisiņu par draugu.

Man patika, ka grāmatas stāsts bija saistīts ar reālo dzīvi.

Šī grāmata man patika, jo bērni tajā vēlējās pasargāt zemi. Patika, ka grāmatas beigās bija instrukcija maisiņu locīšanā.

3.vieta ar 614 balsīm - Mihaels de Koks. Rozija un Musa, meitene un zēns. Pētergailis. (Tulk. Inese Paklone)

Flāmu rakstnieka Mihaela de Koka stāsts "Rozija un Musa, meitene un zēns" vēsta par kādu ģimeni. Māte stāsta Rozijai, ka tēvs ir aizceļojis uz tālu zemi. Kā būtu labāk, melot vai runāt taisnību, pat ja tā nav patīkama. Lasītāju pārdomas:

Patika grāmatas sižets, kur tantīte izglāba Roziju un Musu, kuri nespēja vairs tikt lejā no mājas jumta. Aizkustinoši bija, kad Rozija ar Musu aizbrauca ciemos pie tēta…

Man patika šī grāmata, jo Rozija  centās un uzzināja par savu tēvu. Viņa bija priecīga, ka viņai ir tētis, kaut gan viņš ir cietumā. Vēl man patika, ka Rozija bija drosmīga. Šai grāmatā bija smieklīgi momenti.

Man patika, kā Rozija un Musa kāpa uz jumta, jo viņi tur sēdēja un plānoja, kā nokļūt lejā, nu gluži kā matemātikas uzdevumā. Mani aizkustināja beigas, kad Rozijas tētis sarunājās ar meitu.

11+ grupa

1.vieta ar 442 balsīm – Māris Rungulis. Trīs nāves Mārtiņdienā. Liels un mazs. (Ilustr. Kristians Brekte)

Māra Runguļa spoku stāstu grāmata “Trīs nāves Mārtiņdienā” ar efektīgajām Kristiana Brektes ilustrācijām ir izsaukusi vētru daudzu vecāku vidū, bet bijusi interesanta pusaugu lasītājiem:

Man patīk baidīties. Zināšu daudz baisu stāstu klases vakarā.

Šausmu stāsti palīdz kļūt drosmīgam.

Var ļoti labi izklaidēties, stāstot spoku stāstus.

Šī grāmata man lika padomāt par mistiku un bailēm.

M. Runguļa otrā šausmu grāmata pārsteidza ar tumsā spīdošu vāku. Grāmata palīdzēja pārvarēt bailes.

Māksliniekam sanākušas labas un tekstam atbilstošas bildes.

2.vieta ar 407 balsīm – Sīri Petešena. Burbulis. Latvijas Mediji. (Tulk. Māra Valpētere)

Norvēģu rakstnieces Sīri Petešenas darbs “Burbulis” ir fantastiskā un reālā apvienojums pusaudžu romānā. Ko tajā vērtīgu saskatījuši žūrijas lasītāji?

Vienai pašai nav tik labi, kā liekas. Ar draugiem un ģimeni ir labāk. Un viss var mainīties no slikta uz labu, ja pats pacenties.

Šajā grāmatā ir stāstīts par manu vienaudzi, kurai ir problēmas ar vecākiem. Man liekas, ka vajag vairāk tādu grāmatu, jo tās māca risināt problēmas.

Lika padomāt par to, ka savas kļūdas var labot, pats galvenais, ka blakus ir draugi un ģimene, kas atbalstīs un palīdzēs.

Es sajutos tāpat, kā šīs grāmatas varone.

Domāt arī par to, kā tava rīcība ietekmē citus.

3.vieta ar 351 balsi – Frīda Nilsone. Ledusjūras piāti. Jāņa Rozes apgāds. (Tulk. ieva Lešinska, ilustr. Mārtiņš Zutis) 

Zviedru rakstnieces Frīdas Nilsones grāmata “Ledusjūras pirāti” stāsta par mīlestību un bezgalīgu drosmi. Meitene Sirī dodas atbrīvot savu mazo māsu, kuru nolaupījuši Ledusjūras pirāti. Lasītāji gan jutuši līdzi, gan salīdzinājuši savus spēkus, vai spētu izturēt ļaunumu un varmācību:

Man šī grāmata aizrāva ar to, ka būt vienam pašam un cīnīties līdz galam ir liels gods, lai tikai izglābtu savu māsu un citus bērnus.

Sāku daudz domāt par drosmi. Vai drosme ir atkarīga no vecuma? Drosmei jābūt dažādai, bet vienmēr ar labiem nolūkiem...

Ka nevajag otru pamest nelaimē, par savu māsu jācīnās kā par savu dzīvību.

Grāmatā bija daudz negaidītu notikumu pavērsienu un tā bija aizraujoša no pirmās līdz pēdējai lapai.

Grāmata mani rosināja aizdomāties par dzīvi nabadzībā un verdzībā.

15+ grupa

1.vieta ar 377 balsīm – Nikola Jūna. Viss, itin viss. Zvaigzne ABC. (Tulk. Laura Romanovska)

Amerikāņu rakstnieces Nikolas Jūnas grāmata “Viss, itin viss” ir aizkustinošs mīlestības stāsts.

Novērtēt to, ka dzīvē brīvības iespējām ir jābūt un pat, ļoti gribot, cilvēki nevar mūs kontrolēt, jo mēs piederam tikai un vienīgi sev.

Šis stāsts bija tik aizraujošs, ka ļoti gribējās tikt ātrāk līdz grāmatas beigām.

Tas ir iedvesmojošs un sirdi aizkustinošs stāsts par divu jauniešu mīlestību.

2.vieta ar 239 balsīm – Dženifera Nivena. Mūsu spožās dienas. Zvaigzne ABC. (Tulk. Laura Romanovska)

Arī grāmatu “Mūsu spožās dienas” ir sarakstījusi amerikāņu rakstniece Dženifera Nivena.

Lasītāju pārdomas: 

Šī grāmata lika aizdomāties par to, kāda ir katra cilvēka iekšējā pasaule. Par to, cik mēs daudz varam kādam nozīmēt.

Tā mani rosināja domāt par nāvi, bet labā nozīmē, par epifānijām, par mīlestības stiprumu, jēgu, iemeslu.

Vajag novērtēt savu dzīvi un būt priecīgam par katru dienu, par draugiem, par ģimeni. Vajag iemācīties būt laimīgam.

3.vieta ar 145 balsīm – Toms Kreicbergs. Havanas kaķu karalis. Zvaigzne ABC. (Tulk. Ieva Melgalve)

15+ grupā izvirzījušies tulkojumi. Toma Kreicberga “Havanas kaķu karalis” arī ir tulkojums, jo sarakstīts angļu valodā. Neparastā detektīva sižets risinās Kubā, kur, meklējot savas saknes, aizceļo sešpadsmitgadīgais Riks.

Lasot šo grāmatu, domāju par to, cik ļoti sarežģītas var būt savstarpējās attiecības un savu izjūtu izprašana.

Deja var būt tik pat saistoša un iedvesmojoša kā laba grāmata.

Grāmata lika padomāt par to, cik katrai valstij ir atšķirīga kultūra, savādāka sadzīve un, kādi ir cilvēki tajā valstī.  Manuprāt, grāmatā ļoti interesanti aprakstīta politiskā situācija valstī un notikumi.

Līdz šim maz aprakstīta valsts kādos darbos. Jaunieša sevis meklējumi, pareiza grūto lēmumu pieņemšana.

Vecāku žūrija iedziļinājās gan bērnu un jauniešu grāmatās, gan tieši viņiem adresētā piedāvājumā.

1.vieta ar 654 balsīm – Linda Malelija Hanta. Zivs kokā. Zvaigzne ABC. (Tulk. Katrīna Tillberga)

Amerikāņu rakstnieces Lindas Malelijas Hantas grāmata par meiteni ar disleksiju “Zivs kokā”. Lasītāju viedokļi:

Esmu skolotāja, un grāmata mani iedvesmoja kaut ko mainīt savā darbā.

Laba lasāmviela par brīnišķīgiem skolotājiem, kaut tādu būtu vairāk, kaut visi skolotāji izlasītu šo grāmatu.

Grāmata atspoguļo, cik ļoti ir nepieciešami saprotoši skolotāji, kuri spēj atpazīt problēmu, kā arī iemācīt lasīt, izmantojot citas mācīšanas metodes.

Bērniem, kuriem ir šīs problēmas, Latvijā ir ļoti grūti mācīties skolā. Tādēļ arī šī grāmata it kā palīdzēja saskatīt pasauli no bērna skatu punkta.

Aktuāla tēma, interesants risinājums, saistošs sižets, laba valoda.

2.vieta ar 354 balsīm – Andris Akmentiņš. Skolotāji. Dienas Grāmata.

Andra Akmentiņa pazīstamais darbs “Skolotāji” aizved lasītāju pagājušā gadsimta 50. -60.gados. Kas bija mūsu vecāku un vecvecāku paaudzes skolotāji – gan skolā, gan dzīvē?

Lasot šo grāmatu, man likās, ka es izdzīvoju līdzi savus skolas gadus. Ar šādiem skolotājiem veidojās mana saskarsme ar zināšanu pasauli. Grāmatā aprakstīta skolotāju lielā atbildība un mīlestība uz skolu, uz savu profesiju.

Esmu skolotājs piektajā paaudzē, tāpēc bija interesanti lasīt par laikiem, kad mani vecvecāki strādāja par skolotājiem.

Vēstures romāns, mūsu tēvi, vectēvi, dzīve bailēs... Patiesi! Izcili!

3.vieta ar 243 balsīm – Benedikts Velss. Vientulības gals. Jāņa Rozes apgāds. (Tulk. Inga Karlsberga)

Vācu rakstnieka Benedikta Velsa romāns “Vientulības gals” atklāj Žila un viņa māsas un brāļa pagātni un tagadni, kā tās savstarpēji saistītas. Mainās dzīves apstākļi, bet tie maina arī dzīves uztveri.

Vecāku žūrijas lasītāju viedoklis:

Sirdi plosoša un tik cilvēcīga, patiesa grāmata, vēl ilgi bija jādomā par grāmatas varoņiem.

Saistošs sižets, autors meistarīgi parāda, kā no bezrūpīgas bērnības grāmatas varoņi nonāk reālā jauniešu un pieaugušo dzīvē.

Tā apvieno sevī visu, kādai jābūt labai grāmatai. Tā lasījās ārkārtīgi viegli, lai gan tajā pieskaras dziļām, filozofiskām tēmām. Grāmata, kura neatstāj vienaldzīgu un vēl ilgi pēc tam jādomā par dzīvi, draudzību, par to, vai dzīvojam pilnasinīgi.

2019. gadā vērtējām ģimeņu iesaisti kopīgā lasīšanā, ļoti aktīvi strādājušas šādas Latvijas bibliotēkas:

=         Suntažu vidusskolas bibliotēka

=         Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte”

=         Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēka

=         Preiļu Galvenā bibliotēka

2019. gada Atzinības rakstus saņem programmas dalībnieki latviešu diasporas centros, kas veiksmīgi izmanto programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” latviešu valodas stiprināšanā un iesaista lielu lasītāju skaitu:

  • Briseles latviešu skola
  • Luksemburgas Eiropas skola
  • Stokholmas Latviešu skola
  • Toronto latviešu biedrības sestdienas skola

Piecas aktīvākās Vecāku žūrijas dalībnieces, kuras godājam par “Lasīšanas vēstnesēm” – Jolanta Ģērmane no Kurzemes, Ilze Zajankovska no Zemgales, Diāna Pozdņihova no Vidzemes, Meldra Gailāne no Latgales un Laima Bensone no Rīgas reģiona, saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņas balvu fondā ir “Tallink” kruīza ceļojuma dāvanu karte maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga, bērnu izklaides centra “Džungļu parks” ģimenes ieejas kartes, Rīgas Motormuzeja biļetes ģimenei, Rīgas Zooloģiskā dārza ģimenes ieejas kartes un Latvijas Leļļu teātra ģimenes biļetes. Visas elektroniskā balsojuma anketas piedalījās trīs “Tallink” ceļojumu dāvanu karšu izlozē. Laimētāji ir paziņoti – www.lasamkoks.lv 

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalstīja LR Kultūras ministrija, LNB, AS “Tallink Latvija”, Saldumu zīmols “Laima”, zīmols “Kārums”, uzņēmuma “Danone” zīmols “Actimel”, Mēness aptieka, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Īpašo muzeju programmu svētku dalībniekiem atbalstīja Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Kara muzejs, Modes muzejs, Sv. Pētera baznīca un LNB ekskursiju centrs. Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

Papildu informācija: Silvija Tretjakova

Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Bērnu literatūras centra vadītāja

E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv    

Tel.: 29492456

www.lasamkoks.lv




 
      Atpakaļ