Digitālā līdera konsultācijas Krāslavas novada bibliotēkā
08.01.2024

Digitālā līdera konsultācijas Krāslavas novada bibliotēkā

Krāslavas novada bibliotēkā ikvienam lietotājam ir iespēja izmantot informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) sasniegumus, lai brīvi piekļūtu informācijai un to izmantotu savu izglītības, profesionālo, sociālo vai citu būtisku vajadzību apmierināšanai. Ja nav pietiekams digitālo prasmju un zināšanu līmenis (digitālā kompetence) un trūkst pieredzes darbā ar IKT, tad palīdz bibliotekārs, kurš ir vai nu digitālais aģents vai arī  digitālais līderis. Konsultācija ir padoms, ko sniedz speciālists kādā jautājumā.

Digitālie līderi ir apmācīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) programmas “Dari digitāli” ietvaros. Viņu darba uzdevums ir mazināt Latvijas sabiedrībā pastāvošo digitālo plaisu un veicināt iedzīvotāju iespējas saņemt atbalstu e-risinājumu lietošanā. Digitālie līderi ir apguvuši un izmanto valsts iestāžu e-risinājumus dažādu dzīves situāciju risināšanā un personības testu rezultātā ir identificēta to spēja veikt zināšanu un iemaņu multiplikatora funkcijas. Digitālie līderi ir izglītoti strukturēti mācīt un konsultēt e-prasmju jomā. Digitālie līderi ir tie, kas vistiešāk saskaras ar iedzīvotājiem un sniedz atbalstu e-risinājumu izmantošanā. Latvijā ir vairāk nekā 8000 apmācītu digitālo aģentu un līderu.

Krāslavas novada bibliotēkā digitālais līderis ir  sistēmas administratore Ilona Cabule, kura bibliotēkas apmeklētājiem sniedz konsultācijas par datoru un viedierīču lietošanu, problēmsituāciju risināšanu, medijpratībām, drošību internetā un sociālajos medijos, e-risinājumiem u.c.

Portālā Mana.Latvija.lv (https://daridigitaliarhivs.lv/) ir digitālo aģentu un līderu kartes, kur ir atspoguļota informācija par iestādēm, kur pieejams apmācītu klientu apkalpošanas speciālistu atbalsts e-risinājumu izmantošanā: https://daridigitaliarhivs.lv/digitalo-agentu-karte/.

2023. gadā Krāslavas novada bibliotēkas digitālais līderis (sistēmas administratore Ilona Cabule) regulāri organizēja konsultācijas par e-risinājumiem - e-pakalpojumiem (e-Adrese), e-rīkiem (eParaksts) un IKT platformām un digitālām prasmēm bibliotēkas Lasītavā.

Katrs mēnesis bija veltīts noteiktai tēmai. 2023. gada mēneša tēmas bija “Vai tavam uzņēmumam ir e-Adrese? Piesakies!”, “Nekustamā īpašuma nodokļa apmaksa tiešsaistē”, “Nodokļu pārmaksu atgriešana deklarācijā”, “Uzturēšanas atļaujas”, “Valsts valodas prasmes pārbaude”, “Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes tiešsaistes pieraksts” un “eParaksts, e-Adrese”.

Pavisam par 2023. gadu digitālais līderis Ilona Cabule sniedza 242 konsultācijas, šajā skaitā bija digitālā līdera 151 konsultācija. 87 digitālā līdera konsultācijas bija par uzturēšanas atļaujas noformēšanu, kas prasīja vairāku stundu darbu katram klientam, 28 - par rīku “eParaksts”, 18 - par e-pakalpojumiem, e-Adresi un 16 konsultācijas par reģistrēšanos valsts valodas prasmes pārbaudei. Mazāk par 10 konsultācijām gada laikā bija par digitālajām prasmēm (viedierīces, planšetdatori, e-pasts u.c.), internetbankām un digitālo mārketingu.

Aizvadītajā 2023. gadā Krāslavas novada bibliotēkā palielinājās to iedzīvotāju īpatsvars, kuri meklēja arī praktisku palīdzību jautājumos par viedtālruņiem, to lietošanu un drošību.

Krāslavas novada bibliotēkā arī šogad, 2024. gadā, digitālais līderis Ilona Cabule turpinās sniegt konsultācijas savas profesionālās kompetences ietvaros. Ir iespēja pieteikties un saņemt atbalstu iedzīvotāju grupām (līdz 5 cilvēkiem vienlaicīgi) vai arī individuāli. Uz konsultāciju vēlams iepriekš pierakstīties, zvanot pa tālruni 65681114 vai rakstot uz e-pastu: bibl.kraslava@kraslava.lv.

P.s. Krāslavas novada bibliotēkā visi bibliotekāri ir digitālie aģenti, ir arī trīs digitālie līderi. Rakstā ir apkopoti tikai viena digitālā līdera dati par sniegtajām  konsultācijām 2023. gadā.

Krāslavas novada bibliotēkas informācija