Krāslavas slimnīca

 
18.-19.gadsimts

Krāslavas slimnīcas vēsture

18.-19.gadsimts
Slimnīcas ārsti
Fotogalerija

 

 

Pirmās ziņas par stacionāra tipa dziedniecības iestādes dibināšanu Krāslavā saistās ar 18. gadsimtu. Grāfiene Auguste Oginska-Plātere 1789.gada 26. maijā novēlēja 100 000 zlotu žēlsirdīgo māsu klosterim slimnieku, kropļu un ubagu aprūpei. Tajā pašā gadā sāka celt mūra ēkas, kurās atrastos vīriešu un sieviešu palātas, žēlsirdīgo māsu istabas un citas nepieciešamās telpas.

Krāslavas žēlsirdīgo māsu slimnīcā no 1793.gada strādāja medicīnas doktors Esajs Jākobs Franks un pēc viņa nāves no 1817.gada medicīnas doktors Ernsts Heinrihs Eihlers. Tā kā citu slimnīcu nebija, tā bijusi pazīstama plašā apkaimē, un Krāslavā dziedināties slimnieki ieradušies pat no tālienes.

Poļu sacelšanās laikā Krāslavas slimnīcā tika ārstēti, atbalstīti un slēpti nemiernieki. Žēlsirdīgo māsu darbība nonāca varas iestāžu uzmanības lokā. Notika pārbaude, rezultātā 1864.gada 9.oktobrī slimnīca tika slēgta. Žēlsirdīgās māsas tika izraidītas uz Viļņu un Varšavu.

Mūsu dienās piemiņa par žēlsirdīgo māsu darbību Krāslavā saglabāta epitāfijā Sv.Ludvika katoļu baznīcā, kas piestiprināta pie pirmā no ieejas labās puses pilona.

No jauna nelielu lauku slimnīcu Krāslavā atvēra 1871.gadā. Slimnīcas dibināšanas gadā bija desmit gultas vietas. Pirmais šīs slimnīcas ārsts bija Antons Fedorovičs. Pēc viņa strādāja vairāki citi ārsti – Ernsts Eihlers, Emils Dītrihs un vēl daudzi citi.

19.gs. populārs kļuva Krāslavas minerālavots, pie kura aptuveni 1870.gadā tika uzcelta vannu iestāde un mītnes atbraucējiem. Dziedināties ieradās slimnieki ne tikai no tuvākās apkārtnes, bet pat no Pēterburgas. Sezona ilgusi no 1.jūnija līdz 15.augustam. Tika ārstēts nespēks, mazasinība.

Krāslavas minerālavota ūdeni 1880.gadā ķīmiski izpētīja un par visai noderīgu ārstniecībā atzina Daugavpils kara hospitāļa aptiekas pārvaldnieks Melhiors Kubli.

Taču jau 1890.gadā avota apkaime bijusi nolaista un to izmantojuši tikai miesta un tuvākās apkaimes iedzīvotāji.

Bibliogrāfija

  1. Krāslava. Gadi. Cilvēki. Notikumi – Krāslava: Krāslavas novada dome, 2003.- 38. lpp.
  2. Vīksna, A. Latgales ārsti un ārstniecība 1772 – 1918.- Rīga: LU, 2004. – 47., 48., 63. lpp.

Ievads | 18.-19.gadsimts | Slimnīcas ārsti | Fotogalerija

© Krāslavas novada centrālā bibliotēka, 2011.gads