Seminārs par Latgales fotogrāfu darbības vēstures izpēti un datu apkopošanu

04.02.2019

Laiks un vieta. Preiļos Kultūras centrā Raiņa bulvāri 28. 2019.gada 06.aprīlī. Sākums pl.10:00, reģistrācija no pl.9:00-10:00.

Turpinot labo praksi foto aktivitātēs Latgalē esam pievērsušies Latgales fotogrāfu darbības vēsturei. Dati par to līdz šim nav bijuši apkopoti tik tālu, lai tie būtu ērti un plaši pieejami visiem interesentiem. Ir zināmi pietiekami daudz fotogrāfu no dažādām vietām Latgales vēsturiskajā teritorijā, kuri ir autorizēti ar zīmogiem, spiedogiem vai logotipiem uz fotogrāfijām. Tajā pat laikā informācijas par pašiem fotogrāfiem ir visai maz. Ir pamats domāt, ka daudz informācijas varētu būt Latgales novadu muzejos un bibliotēkās, LV  foto un vēstures muzejos, daudz pie kolekcionāriem, fotogrāfijas entuziastiem un privātpersonām. Nepārvērtējams ir ieguldījums un lielā nozīme, ko mūsu amata brāļi ir atstājuši mantojumā, kā vēstures liecības, mūsu paaudzēm. Fotogrāfijas viena no svarīgākajām funkcijām ir fiksēt vēsturi un atstāt vizuālus pierādījumus par pagātni. Šie amata brāļi ir pelnījuši, lai mēs izrādam  tiem cieņu, pievēršoties informācijas apkopošanai, kā tas ir daudzviet Latvijā un citur pasaulē. Lūk, tādēļ tiek rīkots seminārs, kurā lūdzam katru Latgales pašvaldības iestādi un cilvēkus sanākt šeit, Preiļos, lai padalītos ar esošo, uzzinātu ko jaunu un visbeidzot, lai mēs varētu apkopot informāciju par saviem amata brāļiem Latgolā. Viens laukā nav karotājs, tādēļ ļoti ceram uz aktīvu līdzdalību no Latgales muzejiem, bibliotēkām, fotogrāfijas entuziastiem un privātiem kolekcionāriem. Piedāvājam un lūdzam katru no jums sagatavot zināmo fotogrāfu sarakstu un prezentāciju vismaz par vienu iespējami zināmo fotogrāfu, kas ir darbojies jūsu apkaimē (ciemā,novadā, pilsētā). Ir nepieciešams atbalsts no vietējām pašvaldībām, izplatot un nododot šo informāciju līdz interesentiem, un nodrošinot novadu pārstāvju dalību seminārā.

Mūsu gala mērķis ir izdot enciklopēdiju par Latgales fotogrāfu darbības vēsturi.

Sākumā ir ļoti svarīgi sastādīt fotogrāfu sarakstu, kuri ir darbojušies un atstājuši vizuālo materiālu no seniem laikiem, un ir identificējami, ko pierāda ne tikai fotogrāfijas saturs bet arī  zīmogu vai spiedogu kvalitatīvi skenējumi no fotogrāfijām. Arī mūsulaikos katrā Latgales pašvaldības teritorijā ir zināmi fotogrāfi, kuri ir aktīvi  darbojušies un turpina darboties, radot paliekošas kultūrvērtības. Informācija par tiem arī ir vērtīga. Par šīm tēmām runāsim seminārā. Pēc tam būs laiks informācijas apkopošanai un iesniegšanai enciklopēdijas vajadzībām.

Pateicoties Preiļu novada pašvaldības atbalstam un lektoru atsaucībai seminārs ir plānots bezmaksas.Tiks sarūpētas kafijas pauzītes un arī pusdienas visiem dalībniekiem. Tādēļ, lai taupītu pašvaldības resursus, nepieciešams zināt dalībnieku skaitu. Lūdzu līdz 2019. gada 28. februārim pieteikt savu dalību seminārā , brīvā formā norādot jūsu vārdu, uzvārdu, tālruņa numuru, e-pasta adresi un  atrašanās vietu. Prezentācijai vēlams zināt tēmu ( piemēram,fotogrāfa uzvārdu par kuru būs runa). Šī informācija ir sūtāma uz e-pastu lauraplus@inbox.lv, vai zvanot uz tālruņa nr.29121689 – Igors Pličs.

Šeit ir Latgales teritorijā darbojošos fotogrāfu saraksts, kurš noteikti nav pilnīgs un ir papildināms.