Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas spēle „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

01.03.2016

Otrdien, 1. martā Latvijas bibliotēkās tradicionāli tiek dots starts erudīcijas spēlei „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”, kas norisināsies līdz 22. martam līdztekus balsojumam par Gada monētu 2015. Izzināt Latvijas monētas aizraujošā erudīcijas spēlē zinību resursā letonika.lv un iegūt vērtīgas un skaistas balvas bibliotēku apmeklētājiem piedāvā sabiedrība Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas Banku.

2015. gadā Latvijas Banka laidusi klajā sešas kolekcijas monētas – „Vērdiņam 500”, „Pasaku monēta I. Pieci kaķi”, „Melanholiskais valsis”, „Rainis un Aspazija”, „Rīgas pilij 500”, „Ugunsdzēsībai Latvijā 150”. Erudīcijas spēlē tiks piedāvāti izglītojoši jautājumi, kas rosinās dalībniekus iegūt jaunas zināšanas gan par šo monētu tapšanu un to māksliniekiem, gan par tajās atspoguļotajām kultūrvēsturiskajām vērtībām, gan par Latvijas Bankas principiem un pieredzi, izlaižot sudrabā kaltās kolekcijas monētas. Atbildes būs atrodamas latvisko zinību krātuves letonika.lv resursos un Latvijas Bankas interneta vietnē. Sīkāka informāciju par spēles noteikumiem iegūstama spēles nolikumā vai arī jautājot bibliotekārei.

Spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” sacensība, kā jau ierasts, norisināsies gan individuālajā – bibliotēku lietotāju starpā, gan bibliotēku līmenī. Bibliotēku reģistrētie lietotāji varēs cīnīties par vērtīgām balvām, taču spēlē piedalīties aicināts ikviens interesents, pārbaudot savas zināšanas un meklējot pareizās atbildes uz spēles jautājumiem. Pašas bibliotēkas savstarpēji sacentīsies trijās kategorijās – pagastu bibliotēkas, mazpilsētu bibliotēkas un reģionu galvenās bibliotēkas, un tiks vērtētas pēc aktivitātes, iesaistot savus lasītājus erudīcijas spēlē. Veiksmīgākie spēles dalībnieki balvās saņems Latvijas bankas 2015. gadā izlaistās kolekcijas monētas, savukārt aktīvāko bibliotēku pārstāvji tiks aicināti uz Gada monētas 2015 noslēguma pasākumu 28. aprīlī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, kā arī saņems Latvijas Bankas, Kultūras informācijas sistēmu centra un sabiedrības Tilde sarūpētās balvas.

Bibliotekāri un bibliotēku lasītāji tiek aicināti arī balsot par sev tīkamāko 2015. gadā izlaisto kolekcijas monētu Latvijas bankas interneta vietnē www.bank.lv/aptauja un www.draugiem.lv/latvijasbanka, kas ir ērti izdarāms arī ikvienā Latvijas pašvaldību publiskajā bibliotēkā, vai aizpildot balsošanas anketas, kas būs pieejamas visās reģionu galvenajās bibliotēkās no 1. līdz 22. martam.

Par Latvijas monētu vēsturi

Latvija var lepoties ar naudas mākslu, ar sasniegto šajā jomā 20 gadu laikā. Vairāk nekā 40 izcilāko Latvijas mākslinieku ir darinājuši Latvijas naudas zīmes – monētas un banknotes. Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Latvijas naudas dizains ir augstu novērtēts visā pasaulē, ir saņemtas vairākas starptautiskas godalgas. Nesen saņemta vēl viena nozīmīga atzinība - 2014. gadā izlaistā Baltijas ceļa 25 gadu jubilejai veltītā kolekcijas monēta atzīta par labāko pasaulē nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums". Arī pēc eiro ieviešanas Latvijas Banka turpina kolekcijas un piemiņas monētu izlaišanu ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu.

Par zinību resursu letonika.lv

Sabiedrība Tilde uztur un attīsta zinību resursu letonika.lv (www.letonika.lv). Letonika.lv ir ceļvedis Latvijas kultūrā, vēsturē, valodā, dabā un literatūrā - uzticams avots ar plašu informāciju par Latviju, viena no apjomīgākajām un kvalitatīvākajām digitālās informācijas krātuvēm latviešu valodā. Tas aptver digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, audiovizuālo krātuvi, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēku.

Par Kultūras informācijas sistēmu centru

Kultūras informācijas sistēmu centrs (www.kis.gov.lv) nodrošina datu bāzes letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās projekta „Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros, kā arī saistībā ar šo projektu jau desmit gadus rīko dažādus erudīcijas konkursus Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, rosinot iedzīvotājus izmantot bibliotēkās pieejamos daudzveidīgos informācijas resursus, kuri, pateicoties valsts un pašvaldību finansējumam, bibliotēku apmeklētājiem ir pieejami bez maksas.

Informāciju sagatavoja - Ilma Elsberga (Kultūras informācijas sistēmu centrs),

tel. 67844902; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv

Sīkāka informācija par konkursu - Anita Vasiļjeva (sabiedrība Tilde), tel. 67605001 ,

e-pasts: letonika@tilde.lv, www.letonika.lv

Sīkāka informācija par kolekcijas monētām www.bank.lv

Šeit ir erudīcijas spēles nolikums.

Saite uz spēli: http://letonika.lv/testi/?id=eiro2015