29.augustā plkst. 09.30

Eiropa – tas ir saistošs uzaicinājums pēc īsa ieskata kulinārijā un senākās pavārmākslas un ēšanas kultūras attīstības vēsturē doties aizraujošā ceļojumā kulinārijas pasaulē pa Eiropas Savienības zemēm un to virtuvēm.

"Laiks būtu atgriezties Eiropā ne tikai pa parādes durvīm, bet arī caur ķēķi, skatīt un pielaikot, kas noderīgs un tīkams katram no mums tur rodams.” Lai nobaudītu īstu eiropiešu ēdienu, var doties uz šo ēdienu dzimteni un nogaršot tos tur vai arī iegriezties Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā, kur pašreiz ir skatāma izstāde, kura palīdzēs izvēlēties dažādas interesantas receptes un kaut ko garšīgu pagatavot mājās.

Nesen veikts plašs pētījums par eiropiešu gastronomiskajām tieksmēm. Rezultāti daudziem kļuvuši par negaidītu atklājumu, liekot apšaubīt izveidojušos stereotipus par dažu valstu ēšanas ieradumiem.

Eiropas Savienības komisijas pētījumā aptaujāja 16 000 cilvēku no 14 valstīm. Pārsteigumu radījis jaunatklātais, kas apgāž stereotipus. Piemēram, frančus vēsturiski uzskatīja par gardēžu nāciju, kas, savu gastronomisko tieksmju vadīti, gatavi iztērēt jebkuru naudas summu, ziņo interneta portāls newsinfo.ru. Taču, izrādās, šajā jomā nevis franči, bet itāļi ir čempioni – par delikatesēm maksā daudz vairāk nekā franči. Tāpat itāļi visvairāk no visiem eiropiešiem gatavi piemaksāt par labu produktu kvalitāti.

Vēl viens mīts – siera patēriņš. Šajā jomā galvgalī ir nevis franči vai holandieši, kā varētu šķist, bet gan beļģi un grieķi. Kartupeļi gan atrod arvien mazāk cienītāju Eiropā, jo kopš 1961. gada to patēriņš pazeminājies par 26%. Šobrīd kartupeļus visvairāk ēd, lai cik šķistu dīvaini, Portugālē.

Īpaša situācija ir ar putnu gaļu. Tās patēriņš Eiropā 40 gadu laikā bija pieaudzis par 286%, visvairāk ēdāju atrodot Spānijā un Ungārijā. Droši vien pēc putnu gripas draudiem nākamo gadu laikā šīs gaļas ēdāji kļūs daudz piesardzīgāki...

Dārzeņus visvairāk ēd grieķi, bet Somijā un Norvēģijā tie uz galda parādās arvien retāk. Taču somi vairāk par visiem eiropiešiem bauda pienu un piena produktus. Bet vismazāk, izrādās, šos produktus iecienījuši Beļģijas iedzīvotāji, lai arī viņi paliek siera ēšanas līderpozīcijās.

Saskaņā ar pētījumu, visvairāk no liekā svara cieš Vidusjūras valstu iedzīvotāji. Vistuklākie bērni Eiropā dzīvojot Spānijā, bet resnīši pieaugušie – Grieķijā.

Kas ir būtiskais, kas atšķiras ēdienu pagatavošanā citās Eiropas valstīs?

Kas dominē eiropiešu ēdienos?

Atbildes uz visiem šiem un daudziem citiem  jautājumiem Jūs atradīsiet apmeklējot Krāslavas novada centrālo bibliotēku, kur ir skatāma izstāde „Labu apetīti”: Eiropas virtuves parāde. Kulinārijas izstrādājumu izstāde - degustācija un tikšanās ar pavār -mākslas pārstāvjiem.

Mīļi gaidīti Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā lasītavā!